grub 2.04-pre1 - en to ro translation catalogue (484 entries)

en:     No preferred mode available
ro:     Niciun mod preferat disponibil

en:     Preferred mode: %ux%u
ro:     Mod preferat: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
ro:   Sumă de control EDID nevalidă

en:   EDID version: %u.%u
ro:   Versiune EDID: %u.%u

en:   Failed to initialize video adapter
ro:   Nu s-a putut inițializa adaptorul video

en:   No info available
ro:   Nu sunt informații disponibile

en: %ds remaining.
ro: %ds rămase.

en: %s does not support UUIDs
ro: %s nu suportă UUID-uri

en: %s: HASH MISMATCH
ro: %s: NEPOTRIVIRE VALOARE_DE_DISPERSIE

en: %s: READ ERROR
ro: %s: EROARE DE CITIRE

en: --MORE--
ro: --MAI MULT--

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ro: -h VALOARE_DE_DISPERSIE [-c FIȘIER [-p PREFIX]] [FIȘIER1 [FIȘIER2 ...]]

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
ro: -l | -r | [-s] grubdev discos.

en: 16-bit protected interface supported
ro: interfață protejată 16-bit suportată

en: 16-bit protected interface unsupported
ro: interfață protejată 16-bit nesuportată

en: 32-bit protected interface supported
ro: interfață protejată 32-bit suportată

en: 32-bit protected interface unsupported
ro: interfață protejată 32-bit nesuportată

en: ACPI non-volatile storage RAM
ro: RAM stocare nevolatilă ACPI

en: ACPI reclaimable RAM
ro: RAM care se poate revendica ACPI

en: ACPI shutdown failed
ro: Oprirea ACPI a eșuat

en: ADDR
ro: ADR

en: ADDR VALUE
ro: VALOARE ADR

en: ADDR VALUE [MASK]
ro: ADR VALOARE [MASCĂ]

en: ADDR [SIZE]
ro: ADR [DIMENSIUNE]

en: APM disabled
ro: APM dezactivat

en: APM disengaged
ro: APM neangajat

en: APM enabled
ro: APM activat

en: APM engaged
ro: APM angajat

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ro: Acceptă terminațiile de linie CR/NL în stil DOS.

en: Active input terminals:
ro: Terminale de intrare active:

en: Active output terminals:
ro: Terminale de ieșire active:

en: Adapter `%s':
ro: Adaptor „%s”:

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
ro: Adaugă FIȘIER_CHEIE_PUBLICĂ la cheile de încredere.

en: Allow to interrupt with ESC.
ro: Permite să se întrerupă cu ESC.

en: Available input terminals:
ro: Terminale de intrare disponibile:

en: Available output terminals:
ro: Terminale de ieșire disponibile:

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
ro: TRANSFER_BIOS [TRANSFER_INT10]

en: BLOCK
ro: BLOCARE

en: BYTE:BIT
ro: OCTET:BIT

en: Base directory for hash list.
ro: Directorul de bază pentru lista valorilor de dispersie.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
ro: Binecuvântează DIR al partiției HFS sau HFS+ pentru mac-urile PPC.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
ro: Binecuvântează FIȘIER al partiției HFS sau HFS+ pentru mac-uri intel.

en: Boot an operating system.
ro: Inițializați un sistem de operare.

en: Booting `%s'
ro: Se inițializează „%s”

en: COMMAND [ARGS]
ro: COMANDĂ [ARGUMENTE]

en: CPU Idle doesn't slow down processor
ro: Așteptarea CPU-lui nu încetinește procesorul

en: CPU Idle slows down processor
ro: Așteptarea CPU-lui încetinește procesorul

en: CS5536 at %d:%d.%d
ro: CS5536 la %d:%d.%d

en: Can't enable ROM area.
ro: Nu se poate activa zona ROM.

en: Check Alt key.
ro: Verifică tasta Alt.

en: Check Control key.
ro: Verifică tasta Control.

en: Check Shift key.
ro: Verifică tasta Shift.

en: Check for CPU features.
ro: Verifică pentru funcționalitățile CPU.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
ro: Verifică valorile de dispersie ale fișierelor cu lista de valori de dispersie FIȘIER.

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ro: Verifică dacă CPU suportă modul (lung) 64-bit (implicit).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ro: Verifică dacă CPU suportă extensia de adresă fizică.

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi inițializat ca nucleu vizitator neprivilegiat i386 PAE Xen

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi inițializat ca nucleu vizitator neprivilegiat x86_64 Xen

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIR poate fi utilizat ca nucleu vizitator neprivilegiat Xen x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi utilizat ca nucleu multiboot x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi utilizat ca nucleu multiboot2 x86

en: Check if FILE is ARM EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier ARM EFI

en: Check if FILE is ARM Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier ARM64 EFI

en: Check if FILE is ARM64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este ARM64 Linux

en: Check if FILE is BIOS bootsector
ro: Verifică dacă FIȘIER este sector de boot BIOS

en: Check if FILE is IA64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier IA64 EFI

en: Check if FILE is IA64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este MIPSEL Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este POWERPC Linux

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier RISC-V 32bit EFI

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier RISC-V 64bit EFI

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este SPARC64 Linux

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
ro: Verifică dacă FIȘIER este imagine hibernată XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
ro: Verifică dacă FIȘIER este hiberfil.sys în starea hibernată

en: Check if FILE is i386 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier i386 EFI

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 kNetBSD

en: Check if FILE is of specified type.
ro: Verifică dacă FIȘIER este de tipul specificat.

en: Check if FILE is x86 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
ro: Verifică dacă FIȘIER este protocol 32-biți care suportă x86 Linux

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier x86_64 EFI

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 kNetBSD

en: Check key modifier status.
ro: Verifică starea modificatorului de tastă.

en: Check whether user is in USERLIST.
ro: Verificați dacă utilizatorul se află în LISTA_DE_UTILIZATORI.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Curăță bitul la OCTET:BIT în CMOS.

en: Clear the screen.
ro: Curăță ecranul.

en: Command failed
ro: Comanda a eșuat

en: Compare file `%s' with `%s':
ro: Compară fișierul „%s” cu „%s”:

en: Compare two files.
ro: Compară două fișiere.

en: Compute or check hash checksum.
ro: Calculează sau verifică suma de control a valorii de dispersie.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
ro: Creează structurile asemănătoare BIOS-ului pentru compatibilitate inversă cu OS-ul existent.

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ro: DISPOZITIV [PARTIȚIE[+/-[TIP]]] ...

en: Define a menu entry.
ro: Definește o intrare de meniu.

en: Define a submenu.
ro: Definește un submeniu.

en: Determine driver.
ro: Determină driverul.

en: Determine filesystem UUID.
ro: Determină UUID-ul sistemului de fișiere.

en: Determine filesystem label.
ro: Determină eticheta sistemului de fișiere.

en: Determine filesystem type.
ro: Determină tipul de sistem de fișiere.

en: Determine partition map type.
ro: Determină tipul de hartă de partiție.

en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
ro: Culoare directă, mască: %d/%d/%d/%d  poz: %d/%d/%d/%d

en: Disable/enable SMART (0/1).
ro: Dezactivează/activează SMART (0/1).

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
ro: Statisticile cache ale discului: lovituri = %lu (%lu.%02lu%%), ratări = %lu

en: Display SMART health status.
ro: Afișează starea de sănătate SMART.

en: Display a line of text.
ro: Afișează o linie de text.

en: Display power mode.
ro: Afișează modul putere.

en: Display/set current datetime.
ro: Afișează/stabilește data și ora curente.

en: Do not output the trailing newline.
ro: Nu produce linia nouă de urmărire.

en: Do not print messages.
ro: Nu tipări mesajele.

en: Do not probe any floppy drive.
ro: Nu testa nicio unitate floppy.

en: Do not use APM to halt the computer.
ro: Nu utiliza APM pentru a opri calculatorul.

en: Do nothing, successfully.
ro: Nu face nimic, cu succes.

en: Do nothing, unsuccessfully.
ro: Nu face nimic, fără succes.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ro: Nu încărca tabelele de gazdă specificate de lista separată prin virgule.

en: Don't stop after first error.
ro: Nu te opri după prima eroare.

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ro: Nu actualiza EBDA. Poate rezolva eșecuri sau atârnări pentru unele BIOS-uri dar îl face ineficace cu OS-ul care nu primește RSDP de la GRUB.

en: ESC at any time exits.
ro: ESC oricând pentru a ieși.

en: EXPRESSION
ro: EXPRESIE

en: EXPRESSION ]
ro: EXPRESIE ]

en: Elapsed time: %d.%03d s
ro: Timp scurs: %d.%03d s

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
ro: Timp scurs: %d.%03d secunde

en: Emulate a keystroke sequence
ro: Emulează o secvență de combinație de taste

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ro: Activează interpretarea de escapări prin linii oblice inverse.

en: Enter normal mode.
ro: Intră în modul normal.

en: Enter password:
ro: Introduceți parola:

en: Enter username:
ro: Introduceți numele de utilizator:

en: Evaluate an expression.
ro: Evaluează o expresie.

en: Evaluate arguments as GRUB commands
ro: Evaluează argumentele ca și comenzi GRUB

en: Execute syslinux config in new context
ro: Execută configurarea syslinux într-un context nou

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ro: Execută configurarea syslinux într-un context nou luând doar intrările de meniu

en: Execute syslinux config in same context
ro: Execută configurarea syslinux în același context

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ro: Execută configurarea syslinux în același context luând doar intrările de meniu

en: Exit from GRUB.
ro: Ieși de la GRUB.

en: Exit from normal mode.
ro: Ieșire din modul normal.

en: Export variables.
ro: Exportă variabilele.

en: Export version 1 tables to the OS.
ro: Exportă tabelele de versiune 1 la OS.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ro: Exportă tabelele de versiune 2 și versiune 3 la OS.

en: FILE
ro: FIȘIER

en: FILE [ARG ...]
ro: FIȘIER [ARG ...]

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
ro: FIȘIER | TEMPO [ÎNĂLȚIME1 DURATĂ1] [ÎNĂLȚIME2 DURATĂ2] ...

en: File size: %s
ro: Dimensiune fișier: %s

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
ro: Fișierele diferă la decalajul %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
ro: Fișierele diferă în dimensiune: %llu [%s], %llu [%s]

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ro: Completează MBR-ul hibrid al DISPOZITIVULUI de unitate GPT. Partițiile specificate vor face parte din MBR-ul hibrid. Până la 3 partiții sunt permise. TIP este un tip de MBR. + înseamnă că partiția este activă. Doar o partiție poate fi activă.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUL dispozitivului dacă se rulează curent pe ARC. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUL dispozitivului dacă se rulează curent pe BIOS. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUL dispozitivului dacă se rulează curent pe EFI. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUL dispozitivului dacă se rulează curent pe IEEE1275. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUl dispozitivului dacă accesul direct la hardware este suportat. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi INDICIUL dispozitivului. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: Fix video problem.
ro: Rezolvă problema video.

en: Freeze ATA security settings until reset.
ro: Îngheață configurările de securitate ATA până la restabilire.

en: Friday
ro: Vineri

en: GNU GRUB  version %s
ro: GNU GRUB  versiunea %s

en: GRUB Boot Menu
ro: Meniul de Boot GRUB

en: Get disk cache info.
ro: Obține informațiile de cache ale discului.

en: Get/set ATA disk parameters.
ro: Obține/stabilește parametrii de disc ATA.

en: HASH
ro: VALOARE_DE_DISPERSIE

en: HINT
ro: INDICIU

en: Halt the system, if possible using APM.
ro: Oprește sistemul, dacă este posibil utilizând APM.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ro: Oprește calculatorul.  Această comandă nu funcționează pe toate implementările de firmware.

en: Hello World
ro: Salutări lume

en: Invalid parameter
ro: Parametru nevalid

en: Invalid tempo in %s
ro: Tempo nevalid în %s

en: KEYBOARD_KEY
ro: TASTA_TASTATURII

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
ro: Tasta tastaturii pentru a inițializa rapid această intrare.

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
ro: Legendă: mască/poziție=roșu/verde/albastru/rezervat

en: List PCI devices.
ro: Listează dispozitivele PCI.

en: List Xen storage.
ro: Listează stocarea Xen.

en: List all files.
ro: Listează toate fișierele.

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
ro: Listează modurile video disponibile. Dacă rezoluția este dată arată doar modurile care se potrivesc cu aceasta.

en: List coreboot tables.
ro: Listează tabelele coreboot.

en: List devices and files.
ro: Listează dispozitivele și fișierele.

en: List devices.
ro: Listează dispozitive.

en: List memory map provided by firmware.
ro: Listează harta de memorie furnizată de firmware.

en: List of supported video modes:
ro: Listă de moduri video suportate:

en: List of users allowed to boot this entry.
ro: Lista utilizatorilor care au permisiunea de a inițializa această intrare.

en: List or select an input terminal.
ro: Listează sau selectează un terminal de intrare.

en: List or select an output terminal.
ro: Listează sau selectează un terminal de ieșire.

en: List variables from environment block file.
ro: Listează variabilele de la un fișier de blocare de mediu.

en: Load BIOS dump.
ro: Încarcă transferul BIOS.

en: Load a keyboard layout.
ro: Încarcă un aranjament de tastatură.

en: Load another config file but take only menu entries.
ro: Încarcă alt fișier de configurare dar ia doar intrările de meniu.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ro: Încarcă alt fișier de configurare fără să modifici contextul dar ia doar intrările de meniu.

en: Load another config file without changing context.
ro: Încarcă alt fișier de configurare fără să modifici contextul.

en: Load another config file.
ro: Încarcă alt fișier de configurare.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ro: Încarcă tabelele ACPI gazdă și tabelele specificate de argumente.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ro: Încarcă doar tabelele specificate de lista separată prin virgule.

en: Load the same file in multiple ways.
ro: Încarcă același fișier în moduri multiple.

en: Load variables from environment block file.
ro: Încarcă variabile de la un fișier de blocare de mediu.

en: MODULE
ro: MODUL

en: Manage the BIOS drive mappings.
ro: Administrează mapările de unitate BIOS.

en: Manipulate PCI devices.
ro: Manipulează dispozitivele PCI.

en: Measure time used by COMMAND
ro: Măsoară timpul utilizat de COMANDĂ

en: Memory type: DDR2.
ro: Tip de memorie: DDR2.

en: Memory type: Unknown.
ro: Tip de memorie: Necunoscut.

en: Menu entry identifier.
ro: Identificator de intrare de meniu.

en: Menu entry type.
ro: Tip de intrare de meniu.

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
ro: Editarea de ecran minimă în stilul Emacs este suportată. TAB listează completări. Apăsați Ctrl-x sau F10 pentru a inițializa sistemul (boot), Ctrl-c sau F2 pentru o linie de comandă sau ESC pentru a renunța la modificări și a reveni în meniul GRUB.

en: Monday
ro: Luni

en: Monochrome
ro: Monocrom

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
ro: NUME [VARIABILĂ] [INDICII]

en: NUMBER_OF_SECONDS
ro: NUMĂR_DE_SECUNDE

en: Name	Ref Count	Dependencies
ro: Nume	Număr ref	Dependențe

en: Network protocols:
ro: Protocoale de rețea:

en: New MBR is written to `%s'
ro: MBR-ul nou este scris la „%s”

en: No CS5536 found
ro: Niciun CS5536 găsit

en: No boot time statistics is available
ro: Nu sunt disponibile statisticile timpului de inițializare a sistemului

en: No disk cache statistics available
ro: Nu sunt disponibile statistici de cache ale discului

en: No drives have been remapped
ro: Nu au fost remapate unități

en: Non-chain 4
ro: Non-lanț 4

en: OPTIONS FILE
ro: OPȚIUNI FIȘIER

en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
ro: Disc OS #num ------> dispozitiv GRUB/BIOS

en: Output buffer too small
ro: Preîncărcarea de ieșire este prea mică

en: PARTITION COMMANDS
ro: PARTIȚIE COMENZI

en: PORT VALUE [MASK]
ro: PORT VALOARE [MASCĂ]

en: PUBKEY_ID
ro: ID_CHEIE_PUBLICĂ

en: Paletted
ro: Paletizate

en: Parse legacy config in new context
ro: Parsează configurarea moștenire într-un context nou

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ro: Parsează configurarea moștenire într-un context nou luând doar intrările de meniu

en: Parse legacy config in same context
ro: Parsează configurarea moștenire în același context

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ro: Parsează configurarea moștenire în același context luând doar intrările de meniu

en: Part no: %s.
ro: Partea nr: %s.

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
ro: Performează COMENZILE pe partiție.
    Utilizează „parttool PARTIȚIE help” pentru lista de comenzi disponibile.

en: Perform both direct and reverse mappings.
ro: Performează amândouă mapările directe și inverse.

en: Play a tune.
ro: Redă o melodie.

en: Possible arguments are:
ro: Argumentele posibile sunt:

en: Possible commands are:
ro: Comenzile posibile sunt:

en: Possible devices are:
ro: Dispozitivele posibile sunt:

en: Possible files are:
ro: Fișierele posibile sunt:

en: Possible partitions are:
ro: Partițiile posibile sunt:

en: Possible things are:
ro: Lucrurile posibile sunt:

en: Press any key to continue...
ro: Apăsați orice tastă pentru a continua...

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ro: Apăsați enter pentru a inițializa (boot) sistemul de operare selectat, „e” pentru a edita comenzile înaintea inițializării sau „c” pentru o linie de comandă.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ro: Apăsați enter pentru a inițializa (boot) sistemul de operare selectat, „e” pentru a edita comenzile înaintea inițializării sau „c” pentru o linie de comandă. ESC pentru a reveni la meniul anterior.

en: Print Memory information.
ro: Tipărește informațiile de memorie.

en: Print a block list.
ro: Tipărește o listă de blocare.

en: Print drive identity and settings.
ro: Tipărește identitatea și configurările unității.

en: Print sizes in a human readable format.
ro: Tipărește dimensiunile într-un format lizibil de către oameni.

en: RAM holding coreboot tables
ro: RAM care ține tabelele coreboot

en: RAM holding firmware code
ro: RAM care ține cod firmware

en: RAM slot number %d
ro: Numărul de slot RAM %d

en: REGEXP STRING
ro: EXPRESIE_REGULATĂ ȘIR_DE_CARACTERE

en: ROM image is present.
ro: Imaginea ROM este prezentă.

en: Read 16-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare 16-bit de la ADR.

en: Read 16-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare 16-bit de la PORT.

en: Read 32-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare 32-bit de la ADR.

en: Read 32-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare 32-bit de la PORT.

en: Read 8-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare 8-bit de la ADR.

en: Read 8-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare 8-bit de la PORT.

en: Read a CPU model specific register.
ro: Citește un registru specific modelului de CPU.

en: Read only LENGTH bytes.
ro: Citește doar LUNGIME octeți.

en: Reboot into firmware setup menu.
ro: Repornește în meniul de stabilire firmware.

en: Reboot the computer.
ro: Repornește calculatorul.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ro: Registrul %x al %x:%02x.%x este %x

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
ro: Elimină ID_CHEIE_PUBLICĂ din cheile de încredere.

en: Remove a module.
ro: Elimină un modul.

en: Reset all mappings to the default values.
ro: Restabilește toate mapările la valorile implicite.

en: Retrieve device info.
ro: Obține informațiile dispozitivului.

en: Return to IEEE1275 prompt.
ro: Întoarce-te la prompterul IEEE1275.

en: Run `go' to resume GRUB.
ro: Rulează „go” pentru a rezuma GRUB.

en: STRING
ro: ȘIR_DE_CARACTERE

en: STRING ...
ro: ȘIR_DE_CARACTERE ...

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save read value into variable VARNAME.
ro: Salvează valoarea citită într-o variabilă NUMEVAR.

en: Save variables to environment block file.
ro: Salvează variabilele la un fișier de blocare de mediu.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după UUID. Dacă VARIABILĂ este specificată, primul dispozitiv găsit este stabilit la o variabilă.

en: Search devices by a file.
ro: Caută dispozitivele după un fișier.

en: Search devices by a filesystem UUID.
ro: Caută dispozitivele după un UUID al sistemului de fișiere.

en: Search devices by a filesystem label.
ro: Caută dispozitivele după o etichetă a sistemului de fișiere.

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ro: Caută dispozitivele după fișier, eticheta sistemului de fișier sau UUID-ul sistemului de fișiere. Dacă --set este specificat, primul dispozitiv găsit este stabilit la o variabilă. Dacă nu este specificat niciun nume de variabilă, „root” este utilizat.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după fișier. Dacă VARIABILĂ este specificată, primul dispozitiv găsit este stabilit la o variabilă.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după etichetă. Dacă VARIABILĂ este specificată, primul dispozitiv găsit este stabilit la o variabilă.

en: Select device by its position on the bus.
ro: Selectează dispozitivul după poziția acestuia pe magistrală.

en: Select device by vendor and device IDs.
ro: Selectează dispozitivul după vânzător și ID-uri dispozitiv.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ro: Stabilește administrare de putere avansată
    (1=scăzut, ..., 254=înalt, 255=oprit).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ro: Stabilește administrare acustică automată
    (0=oprit, 128=încet, ..., 254=repede).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește OEMID al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește OEMTABLE ID al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește revizia OEMTABLE al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set a variable to return value.
ro: Stabilește o variabilă la valoarea de întoarcere.

en: Set a variable to the first device found.
ro: Stabilește o variabilă la primul dispozitiv găsit.

en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Stabilește bitul la OCTET:BIT în CMOS.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește câmpul de creator al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește revizia de creator RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set drive to sleep mode.
ro: Stabilește unitatea în modul repaus.

en: Set drive to standby mode.
ro: Stabilește unitatea în modul în așteptare.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ro: Stabilește limita de timp în așteptare
    (0=oprit, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set user password (PBKDF2).
ro: Stabilește parola utilizatorului (PBKDF2).

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ro: Stabilește parola utilizatorului (text simplu). Nerecomandat și nesigur.

en: Set variable with user input.
ro: Stabilește variabile cu intrarea utilizatorului.

en: Show ACPI information.
ro: Arată informațiile ACPI.

en: Show APM information.
ro: Arată informațiile APM.

en: Show a help message.
ro: Arată un mesaj de ajutor.

en: Show a long list with more detailed information.
ro: Arată o listă lungă cu mai multe informații detaliate.

en: Show boot time statistics.
ro: Arată statisticile timpului de inițializare a sistemului.

en: Show coreboot boot time statistics.
ro: Arată statisticile timpului de inițializare a sistemului coreboot.

en: Show loaded modules.
ro: Arată modulele încărcate.

en: Show memory contents.
ro: Arată conținutul memoriei.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ro: Arată conținutul raw al sectorului ATA IDENTIFY.

en: Show raw contents of a file or memory.
ro: Arată conținutul raw al unui fișier sau memorie.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ro: Arată transferul raw al conținutului CMOS.

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
ro: Arată transferul raw a spațiului de configurare PCI.

en: Show the contents of a file.
ro: Arată conținutul unui fișier.

en: Show the current mappings.
ro: Arată mapările curente.

en: Show the list of trusted keys.
ro: Arată lista de chei de încredere.

en: Show this message.
ro: Arată acest mesaj.

en: Show version 1 tables only.
ro: Arată doar tabelele versiune 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
ro: Arată doar tabelele versiune 2 și versiune 3.

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
ro: Simulează comanda „initrd” grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
ro: Simulează comanda „kernel” grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
ro: Simulează comanda „modulenounzip” grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command
ro: Simulează comanda „password” grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
ro: Simulează comanda „password” grub-legacy în modul de intrare de meniu

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ro: Omite octeții de decalaj de la începutul fișierului.

en: Skip signature-checking of the environment file.
ro: Omite verificarea semnăturii a fișierului de mediu.

en: Skip signature-checking of the public key file.
ro: Omite verificarea semnăturii a fișierului de cheie publică.

en: Sorry, no parttool is available for %s
ro: Nu există parttool disponibilă pentru %s

en: Specify filename.
ro: Specifică numele de fișier.

en: Specify hash to use.
ro: Specifică valoarea de dispersie de utilizat.

en: Specify size for each read operation
ro: Specifică dimensiunea pentru fiecare operațiune de citire

en: Speed: %s
ro: Viteză: %s

en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
ro: Stochează componenta potrivită NUMĂR în NUMEVAR.

en: Sunday
ro: Duminică

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
ro: Comută la drivere de disc native. Dacă nu sunt specificate module, setul implicit (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) este utilizat

en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
ro: Spațiul I/O de controlor de magistrală de gestionare a sistemului este la 0x%x

en: TPM unavailable
ro: TPM nedisponibil

en: Test USB support.
ro: Testează suportul USB.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Testează bitul la OCTET:BIT în CMOS.

en: Test file read speed.
ro: Testează viteza de citire a fișierului.

en: Test if REGEXP matches STRING.
ro: Testează dacă EXPRESIE_REGULATĂ se potrivește cu ȘIR_DE_CARACTERE.

en: Test video subsystem in mode WxH.
ro: Testează subsistemul video în modul WxH.

en: Test video subsystem.
ro: Testează subsistemul video.

en: Text-only
ro: Doar text

en: The files are identical.
ro: Fișierele sunt identice.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ro: Intrarea evidențiată va fi executată automat în %ds.

en: This entry can be booted by any user.
ro: Această intrare poate fi inițializată de orice utilizator.

en: Thursday
ro: Joi

en: Total flash size: %d B.
ro: Dimensiune de flash totală: %d O.

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
ro: Traduce caracterele SET1 la SET2 în ȘIRUL_DE_CARACTERE.

en: Translate to lower case.
ro: Traduce la litere minuscule.

en: Translate to upper case.
ro: Traduce la litere majuscule.

en: Tuesday
ro: Marţi

en: USER PASSWORD
ro: UTILIZATOR PAROLĂ

en: USER PBKDF2_PASSWORD
ro: UTILIZATOR PAROLĂ_PBKDF2

en: USERNAME[,USERNAME]
ro: NUME_UTILIZATOR[,NUME_UTILIZATOR]

en: Uncompress file before checksumming.
ro: Decomprimă fișierul înainte de a face suma de control.

en: Unknown TPM error
ro: Eroare TPM necunoscută

en: Unknown encoding
ro: Codare necunoscută

en: Unknown video mode
ro: Mod video necunoscut

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Use STRING as menu entry body.
ro: Utilizează ȘIR_DE_CARACTERE ca și corp de intrare de meniu.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
ro: Utilizați tastele %C și %C pentru a selecta care intrare este evidențiată.

en: VARNAME
ro: NUMEVAR

en: Verbose countdown.
ro: Numărătoare inversă detaliată.

en: Verify detached signature.
ro: Verifică semnătura detașată.

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
ro: Versiune %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, lun = 0x%x, decalaj = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, lun = 0x%x
    DS = 0x%x, lun = 0x%x

en: Wait for a specified number of seconds.
ro: Așteaptă pentru un număr specificat de secunde.

en: Warning: invalid background color `%s'
ro: Avertisment: culoare de fundal nevalidă „%s”

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ro: Avertisment: culoare de prim-plan nevalidă „%s”

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ro: Avertisment: eroare de sintaxă (lipsește un slash) în „%s”

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE 16-bit la ADR.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE 16-bit la PORT.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE 32-bit la ADR.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE 32-bit la PORT.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE 8-bit la ADR.

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE 8-bit la PORT.

en: Write a value to a CPU model specific register.
ro: Scrie o valoare la un registru specific modelului de CPU.

en: Written SPD bytes: %d B.
ro: S-au scris SPD octeți: %d O.

en: [--md5] PASSWD [FILE]
ro: [--md5] PAROLĂ [FIȘIER]

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
ro: [--no-mem-option] [--type=TIP] FIȘIER [ARG ...]

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
ro: [-1|-2] [--exclude=TABEL1,TABEL2|--load-only=TABEL1,TABEL2] FIȘIER1 [FIȘIER2] [...]

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ro: [-c FIȘIER [-p PREFIX]] [FIȘIER1 [FIȘIER2 ...]]

en: [-e|-n] STRING
ro: [-e|-n] ȘIR_DE_CARACTERE

en: [-f FILE]
ro: [-f FIȘIER]

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
ro: [-f FIȘIER] [-s|--skip-sig] [numele_variabilei_de_trecut_pe_lista_albă] [...]

en: [-f FILE] variable_name [...]
ro: [-f FIȘIER] nume_variabilă [...]

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
ro: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint INDICIU [--hint INDICIU] ...] NUME

en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
ro: [-l] UUIDGRUB [NUMEVAR]

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
ro: [-l|-h|-a] [FIȘIER ...]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ro: [-s POZIȚIE] [-d DISPOZITIV]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
ro: [-s POZIȚIE] [-d DISPOZITIV] [-v VAR] REGISTRU[=VALOARE[:MASCĂ]]

en: [-s SIZE] FILENAME
ro: [-s DIMENSIUNE] NUME_FIȘIER

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
ro: [-s|--skip-sig] FIȘIER FIȘIER_SEMNĂTURĂ [FIȘIER_CHEIE_PUBLICĂ]

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
ro: [-s|--skip-sig] CHEIE_PUBLICĂ

en: [ENVVAR=VALUE]
ro: [VARIABILĂ_DE_MEDIU=VALOARE]

en: [ENVVAR]
ro: [VARMEDIU]

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
ro: [COMBINAȚIE_DE_TASTE1] [COMBINAȚIE_DE_TASTE2] ...

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
ro: [MODUL1 MODUL2 ...]

en: [NUMBER:]VARNAME
ro: [NUMĂR:]NUMEVAR

en: [OPTIONS...]
ro: [OPȚIUNI...]

en: [OPTIONS] DISK
ro: [OPȚIUNI] DISC

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ro: [OPȚIUNI] FIȘIER_SAU_DISPOZITIV

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
ro: [OPȚIUNI] [SET1] [SET2] [ȘIR_DE_CARACTERE]

en: [PATTERN ...]
ro: [MODEL ...]

en: [USERLIST]
ro: [LISTA_DE_UTILIZATORI]

en: [VALUE]...
ro: [VALOARE]...

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ro: [[an-]lună-zi] [oră:minut[:secundă]]

en: [bus]:[slot][.func]
ro: [magistrală]:[slot][.func]

en: [vendor]:[device]
ro: [vânzător]:[dispozitiv]

en: assume input is a pxelinux configuration file.
ro: presupune că intrarea este un fișier de configurare pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
ro: presupune că intrarea este un fișier de configurare syslinux.

en: assume input is an isolinux configuration file.
ro: presupune că intrarea este un fișier de configurare isolinux.

en: available RAM
ro: RAM disponibil

en: bad shim signature
ro: semnătură de shim greșită

en: bad signature
ro: semnătură greșită

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
ro: adr_bază = 0x%llx, lungime = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
ro: adr_bază = 0x%llx, lungime = 0x%llx, tip = 0x%x

en: big file signature isn't implemented yet
ro: semnătura de fișier mare nu este implementată încă

en: blocklists are incomplete
ro: listele de blocare nu sunt complete

en: blocklists are invalid
ro: listele de blocare nu sunt valide

en: can't find command `%s'
ro: nu se poate găsi comanda „%s”

en: cannot allocate TPM event buffer
ro: nu se poate aloca preîncărcarea de eveniment TPM

en: cannot read `%s': %s
ro: nu se poate citi „%s”: %s

en: connection refused
ro: conexiune refuzată

en: connection timeout
ro: conexiunea a expirat

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
ro: directorul curent al syslinux [implicitul este directorul părinte al fișierului de intrare].

en: don't update LED state
ro: nu actualiza starea LED

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
ro: enter: boot, `e': opțiuni, `c': linia-de-comandă

en: error: %s.
ro: eroare: %s.

en: false
ro: fals

en: faulty RAM (BadRAM)
ro: RAM defectuos (BadRAM)

en: file `%s' not found
ro: fișierul „%s” nu este găsit

en: filename expected
ro: numele de fișier este așteptat

en: filename or tempo and notes expected
ro: numele de fișier sau tempo și note așteptate

en: filesystem `%s' does not support labels
ro: sistemul de fișiere „%s” nu suportă etichete

en: invalid PBKDF2 password
ro: parolă PBKDF2 nevalidă

en: invalid argument
ro: argument nevalid

en: invalid block size
ro: dimensiune de bloc nevalidă

en: invalid video mode specification `%s'
ro: specificare de mod video nevalidă „%s”

en: lzop file corrupted
ro: fișier corupt lzop

en: missing `%c' symbol
ro: lipsește simbolul „%c”

en: module `%s' isn't loaded
ro: modulul „%s” nu este încărcat

en: no APM found
ro: niciun APM găsit

en: no command is specified
ro: nicio comandă specificată

en: no such partition
ro: nu există o asemenea partiție

en: no terminal specified
ro: niciun terminal specificat

en: one argument expected
ro: un argument așteptat

en: out of memory
ro: fără memorie

en: persistent RAM
ro: RAM persistent

en: persistent RAM (legacy)
ro: RAM persistent (moștenire)

en: premature end of file %s
ro: sfârșit prematur de fișier %s

en: press CapsLock key
ro: apasă tasta CapsLock

en: press Insert key
ro: apasă tasta Insert

en: press NumLock key
ro: apasă tasta NumLock

en: press ScrollLock key
ro: apasă tasta ScrollLock

en: press SysRq
ro: apasă SysRq

en: press left alt
ro: apasă alt stânga

en: press left ctrl
ro: apasă ctrl stânga

en: press left shift
ro: apasă shift stânga

en: press right alt
ro: apasă alt dreapta

en: press right ctrl
ro: apasă ctrl dreapta

en: press right shift
ro: apasă shift dreapta

en: public key %08x not found
ro: cheia publică %08x nu a fost găsită

en: reserved RAM
ro: RAM rezervat

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
ro: directorul root al discului syslinux [implicit=/].

en: set capslock mode
ro: stabilește modul capslock

en: set insert mode
ro: stabilește modul inserează

en: set numlock mode
ro: stabilește modul numlock

en: set pause mode
ro: stabilește modul pauză

en: set scrolllock mode
ro: stabilește modul scrolllock

en: terminal `%s' isn't found
ro: terminalul „%s” nu este găsit

en: two arguments expected
ro: două argumente așteptate

en: unknown argument `%s'
ro: argument necunoscut „%s”

en: unrecognized number
ro: număr nerecunoscut

en: unsupported RAID version: %d.%d
ro: versiune RAID nesuportată: %d.%d

en: unsupported gzip format
ro: format gzip nesuportat

en: unsupported instruction
ro: instrucție nesuportată

en: unsupported serial port parity
ro: paritate de port serial nesuportată

en: unsupported serial port speed
ro: viteză de port serial nesuportată

en: unsupported serial port stop bits number
ro: număr de biți de oprire de port serial nesuportat

en: unsupported serial port word length
ro: lungime de cuvânt de port serial nesuportată

en: variable `%s' isn't set
ro: variabila „%s” nu este stabilită

en: verification requested but nobody cares: %s
ro: verificarea cerută dar nimănui nu-i pasă: %s

en: will not proceed with blocklists
ro: nu se va continua cu listele de blocare

en: you need to load the kernel first
ro: trebuie să încărcați mai întâi nucleul
