parted 3.4.64.2 - en to ro translation catalogue (525 entries)

en: 
    
    You found a bug in GNU Parted! Here's what you have to do:
    
    Don't panic! The bug has most likely not affected any of your data.
    Help us to fix this bug by doing the following:
    
    Check whether the bug has already been fixed by checking
    the last version of GNU Parted that you can find at:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Please check this version prior to bug reporting.
    
    If this has not been fixed yet or if you don't know how to check,
    please visit the GNU Parted website:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    for further information.
    
    Your report should contain the version of this release (%s)
    along with the error message below, the output of
    
    	parted DEVICE unit co print unit s print
    
    and the following history of commands you entered.
    Also include any additional information about your setup you
    consider important.
ro: 
    
    Ați găsit o eroare în GNU Parted! Iată ce trebuie să faceți:
    
    Nu intrați în panică! Eroarea, cel mai probabil, nu a afectat niciuna
    dintre datele dumneavoastră.
    Ajutați-ne să remediam această eroare făcând următoarele:
    
    Verificați dacă eroarea a fost deja remediată verificând ultima
    versiune de GNU Parted pe care o puteți găsi la:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Verificați această versiune înainte de raportarea erorilor.
    
    Dacă acest lucru nu a fost remediat încă sau dacă nu știți cum
    să verificați, vizitați site-ul web GNU Parted:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    pentru informații suplimentare.
    
    Raportul dvs. ar trebui să conțină versiunea acestei ediții (%s)
    împreună cu mesajul de eroare de mai jos, ieșirea comenzii:
    
    	«parted DEVICE unit co print unit s print»
    
    urmat de istoricul comenzilor pe care le-ați introdus.
    Includeți, de asemenea, orice informații suplimentare despre
    configurarea dvs. pe care le considerați importante.

en: 
    Command History:
ro: 
    Istoricul comenzilor:

en: 
    Error: A general SIGFPE signal was encountered.
ro: 
    Eroare: A fost întâlnit un semnal SIGFPE general.

en: 
    Error: A general SIGILL signal was encountered.
ro: 
    Eroare: A fost întâlnit un semnal SIGILL general.

en: 
    Error: A general SIGSEGV signal was encountered.
ro: 
    Eroare: A fost întâlnit un semnal SIGSEGV general.

en: 
    Error: FPE_FLTDIV (Float: divide by zero)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTDIV (Virgulă flotantă: împărțire la zero)

en: 
    Error: FPE_FLTINV (Float: invalid operation)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTINV (Virgulă flotantă: operație nevlidă)

en: 
    Error: FPE_FLTOVF (Float: overflow)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTOVF (Virgulă flotantă: depășire)

en: 
    Error: FPE_FLTRES (Float: inexact result)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTRES (Virgulă flotantă: rezultat inexact)

en: 
    Error: FPE_FLTSUB (Float: subscript out of range)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTSUB (virgulă flotantă: sub-indice în afara intervalului)

en: 
    Error: FPE_FLTUND (Float: underflow)
ro: 
    Eroare: FPE_FLTUND (Virgulă flotantă: subnivel)

en: 
    Error: FPE_INTDIV (Integer: divide by zero)
ro: 
    Eroare: FPE_INTDIV (Număr întreg: împărțire la zero)

en: 
    Error: FPE_INTOVF (Integer: overflow)
ro: 
    Eroare: FPE_INTOVF (Număr întreg: depășire)

en: 
    Error: ILL_BADSTK (Internal Stack Error)
ro: 
    Eroare: ILL_BADSTK (Eroare internă de stivă)

en: 
    Error: ILL_COPROC (Coprocessor Error)
ro: 
    Eroare: ILL_COPROC (Eroare coprocesor)

en: 
    Error: ILL_ILLADR (Illegal addressing mode)
ro: 
    Eroare: ILL_ILLADR (Mod de adresare ilegal)

en: 
    Error: ILL_ILLOPC (Illegal Opcode)
ro: 
    Eroare: ILL_ILLOPC (Cod operațional ilegal)

en: 
    Error: ILL_ILLOPN (Illegal Operand)
ro: 
    Eroare: ILL_ILLOPN (Operand ilegal)

en: 
    Error: ILL_ILLTRP (Illegal Trap)
ro: 
    Eroare: ILL_ILLTRP (Capturare ilegală)

en: 
    Error: ILL_PRVOPC (Privileged Opcode)
ro: 
    Eroare: ILL_PRVOPC (Cod operațional privilegiat)

en: 
    Error: ILL_PRVREG (Privileged Register)
ro: 
    Eroare: ILL_PRVREG (Registrare privilegiată)

en: 
    Error: SEGV_ACCERR (Invalid permissions for mapped object)
ro: 
    Eroare: SEGV_ACCERR (permisiuni nevalide pentru obiectul cartografiat)

en: 
    Error: SEGV_MAPERR (Address not mapped to object)
ro: 
    Eroare: SEGV_MAPERR (Adresa nu este cartografiată la obiect)

en: 
    Is this still acceptable to you?
ro: 
    Este aceasta acceptabil pentru tine?

en: 
    Report bugs to %s
ro: 
    Raportați erorile la %s.

en: 
    Report bugs to <%s>.
ro: 
    Raportați erorile la <%s>.

en: 
    When no DEVICE is given, probe all partitions.
ro: 
    Când nu este dat niciun DISPOZITIV, sondează toate partițiile.

en:   devices   : display all active block devices
ro:   devices   : afișează toate dispozitivele bloc active

en:   free      : display information about free unpartitioned space on the current block device
ro:   free      : afișează informații despre spațiul liber nepartiționat pe dispozitivul bloc curent

en:   list, all : display the partition tables of all active block devices
ro:   list, all : afișează tabelele de partiții ale tuturor dispozitivelor bloc active

en: "%s" has invalid syntax for locations.
ro: „%s” are o sintaxă nevalidă pentru locații.

en: %0.0send of file while reading %s
ro: %0.0s final de fișier în timp ce se citea %s

en: %0.f%%	(time left %.2d:%.2d)
ro: %0.f%% (timpul rămas %.2d:%.2d)

en: %d aligned
ro: %d aliniat

en: %d not aligned: %s
ro: %d nealiniat: %s

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s
ro: %s : Sumă de verificare greșită pe blocul %llu de tip %s

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s.
ro: %s : Sumă de verificare greșită în blocul %llu de tip %s.

en: %s : Couldn't read block %llu
ro: %s : Nu s-a putut citi blocul %llu

en: %s : Couldn't read boot block %llu
ro: %s : Nu s-a putut citi blocul de pornire %llu

en: %s : Couldn't read root block %llu
ro: %s : Nu s-a putut citi blocul rădăcină %llu

en: %s : Couldn't write block %d
ro: %s : Nu s-a putut scrie blocul %d

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen
ro: %s : Nu s-a găsit niciun bloc „rdb(ram_disk_block)” - nu ar trebui să se întâmple niciodată

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen.
ro: %s: Nu a fost găsit blocul rdb, nu ar trebui să se întâmple niciodată.

en: %s : Failed to allocate block
ro: %s : Nu s-a reușit alocarea blocului

en: %s : Failed to allocate disk_specific rdb block
ro: %s : Nu s-a putut aloca memorie pentru blocul „rdb(ram_disk_block)” specific discului

en: %s : Failed to allocate id list element
ro: %s : Nu s-a putut aloca elementul din lista de ID-uri

en: %s : Failed to allocate partition block
ro: %s : Nu s-a reușit alocarea blocului de partiții

en: %s : Failed to list bad blocks.
ro: %s : Nu s-au putut enumera blocurile defecte.

en: %s : Failed to list boot blocks.
ro: %s : Nu s-au putut enumera blocurile de pornire.

en: %s : Failed to list file system blocks.
ro: %s : Nu s-au putut enumera blocurile sistemului de fișiere.

en: %s : Failed to list partition blocks.
ro: %s : Nu s-au putut enumera blocurile de partiții.

en: %s : Failed to read partition block %llu
ro: %s : Nu s-a putut citi blocul de partiție %llu

en: %s : Loop detected at block %d.
ro: %s : Buclă detectată în blocul %d.

en: %s : The %s list seems bad at block %s.
ro: %s : Lista %s pare greșită în blocul %s.

en: %s disk labels do not support extended partitions.
ro: Etichetele discurilor %s nu acceptă partiții extinse.

en: %s disk labels do not support partition name.
ro: etichetele de disc %s nu acceptă numele partiției.

en: %s disk labels don't support logical or extended partitions.
ro: Etichetele discurilor %s nu suportă partiții logice sau extinse.

en: %s during read on %s
ro: %s în timpul citirii pe %s

en: %s during seek for read on %s
ro: %s în timpul căutării pentru citire pe %s

en: %s during seek for write on %s
ro: %s în timpul căutării pentru scriere pe %s

en: %s during write on %s
ro: %s în timpul scrierii pe %s

en: %s has no extended partition (volume header partition).
ro: %s nu are nicio partiție extinsă (partiția antetului volumului).

en: %s home page: <%s>
ro: %s pagina principală: <%s>

en: %s is %dk, but it has %d clusters (%dk).
ro: %s este %dk, dar are %d clustere (%dk).

en: %s is too small for a Mac disk label!
ro: %s este prea mic pentru o etichetă de disc pentru Mac!

en: %s trying to sync %s to disk
ro: %s încearcă să sincronizeze %s pe disc

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s”, nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s”, necesită un argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: %s: unrecognised disk label
ro: %s: etichetă de disc nerecunoscută

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: '
ro: ”

en: 'mkpart' makes a partition without creating a new file system on the partition.  FS-TYPE may be specified to set an appropriate partition ID.
ro: «mkpart» creează o partiție fără să creeze un nou sistem de fișiere pe acea partiție. TIP-SF poate fi specificat pentru a stabili un anumit ID de partiție.

en: 'version' displays copyright and version information corresponding to this copy of GNU Parted
ro: „version” afișează informații despre drepturile de autor și versiunea corespunzătoare a acestei copii de GNU Parted

en: (C)
ro: ©

en: A %s %s partition was found at %s -> %s.  Do you want to add it to the partition table?
ro: O partiție %s %s a fost găsită la %s -> %s.  Doriți s-o adăugați la tabelul de partiții?

en: A bug has been detected in GNU Parted.  Refer to the web site of parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html for more information of what could be useful for bug submitting!  Please email a bug report to %s containing at least the version (%s) and the following message:
ro: O eroare a fost detectată în GNU Parted.  Consultați site-ul web al parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html pentru mai multe informații despre ceea ce ar putea fi util pentru trimiterea erorilor!  Trimiteți prin e-mail un raport cu eroarea găsită către %s, care să conțină cel puțin versiunea (%s) și următorul mesaj:

en: A data set name is corrupted
ro: Numele unui set de date este corupt

en: A reference to an extent comes from a place it should not.  You should check the file system!
ro: O referire la o anumită „întindere” vine dintr-un loc din care nu ar trebui. Ar trebui să verificați sistemul de fișiere!

en: API version mismatch
ro: Versiunea API nu corespunde

en: ATA over Ethernet Device
ro: ATA via dispozitiv Ethernet

en: ATARAID Controller
ro: Controlor ATARAID

en: An error occurred during extent relocation.
ro: A apărut o eroare în timpul mutării „extent”.

en: An error occurred while looking for the mandatory bad blocks file.
ro: A apărut o eroare în timpul căutării fișierului obligatoriu de blocuri defectuoase.

en: An extent has not been relocated.
ro: O extensie nu a fost realocată.
    O „întindere” nu a fost mutată.

en: Assertion (%s) at %s:%d in function %s() failed.
ro: Declarația (%s) la %s:%d în funcția %s() a eșuat.

en: Attempt to write sectors %ld-%ld outside of partition on %s.
ro: Încercați să scrieți sectoarele %ld-%ld în afara partiției de pe %s.

en: BIOS cylinder,head,sector geometry: %d,%d,%d.  Each cylinder is %s.
ro: Dispunerea logică a discului conform BIOS: %d,%d,%d (cilindri,capete,sectoare).  Fiecare cilindru este de %s.

en: Backtrace has %d calls on stack:
ro: Urmărirea desfășurării execuției(backtrace), are %d apeluri în stivă:

en: Bad FAT: cluster %d is cross-linked for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ro: Tabel FAT incorect: clusterul %d are o referință încrucișată la %s.  Ar trebui să rulați dosfsck sau scandisk.

en: Bad FAT: cluster %d outside file system in chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ro: Tabel FAT incorect: clusterul %d din lanțul pentru %s este în afara sistemului de fișiere.  Ar trebui să rulați dosfsck sau scandisk.

en: Bad FAT: unterminated chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
ro: FAT deteriorat: lanț neterminat pentru %s.  Ar trebui să rulați dosfsck sau scandisk.

en: Bad block list header checksum.
ro: Suma de verificare a antetului listei de blocuri este greșită.

en: Bad blocks could not be read.
ro: Blocurile deteriorate nu au putut fi citite.

en: Bad blocks list could not be loaded.
ro: Nu s-a putut încărca lista de blocuri defectuoase.

en: Bad directory entry for %s: first cluster is the end of file marker.
ro: Intrare greșită în director pentru %s: primul cluster este marcatorul de sfârșit al fișierului.

en: Bad journal checksum.
ro: Suma de control a jurnalului este greșită.

en: Both the primary and backup GPT tables are corrupt.  Try making a fresh table, and using Parted's rescue feature to recover partitions.
ro: Atât tabelul primar GPT cât și cel de rezervă sunt corupte.  Încercați să faceți un tabel nou și să utilizați caracteristica de salvare a lui Parted pentru a recupera partițiile.

en: Bug
ro: Eroare

en: COMMANDs:
ro: COMENZI:

en: Can't add a logical partition to %s, because there is no extended partition.
ro: Nu se poate adăuga o partiție logică lui %s pentru că aceasta nu este o partiție extinsă.

en: Can't add another partition -- the partition map is too small!
ro: Nu se poate adăuga o altă partiție -- harta partițiilor este prea mică!

en: Can't add another partition.
ro: Nu se poate adăuga o altă partiție.

en: Can't create any more partitions.
ro: Nu se mai poate crea nici o partiție.

en: Can't have a logical partition outside of the extended partition on %s.
ro: Nu puteți avea o partiție logică în afara partiției extinse pe %s.

en: Can't have a partition outside the disk!
ro: Nu se poate avea o partiție în afara discului!

en: Can't have a primary partition inside an extended partition.
ro: Nu puteți avea o partiție primară într-o partiție extinsă.

en: Can't have logical partitions outside of the extended partition.
ro: Nu puteți avea partiții logice în afara partiției extinse.

en: Can't have more than one extended partition on %s.
ro: Nu puteți avea mai mult de o partiție extinsă pe %s.

en: Can't have overlapping partitions.
ro: Nu puteți avea partiții care se suprapun.

en: Can't have the end before the start! (start sector=%jd length=%jd)
ro: Nu se poate avea sfârșitul înainte de început! (sector de pornire=%jd lungime=%jd)

en: Can't use Atari partition tables on disks with a sector size not equal to %d bytes.
ro: Nu se pot utiliza tabelele de partiții Atari pe discuri cu o dimensiune a sectorului care nu este egală cu %d octeți.

en: Can't use Atari partition tables on disks with more than %d sectors.
ro: Nu se pot utiliza tabelele de partiții Atari pe discuri cu mai mult de %d sectoare.

en: Can't write to %s, because it is opened read-only.
ro: Nu se poate scrie pe %s, pentru că este deschis ca numai-citire.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cannot get unit size for special unit 'COMPACT'.
ro: Nu se poate obține dimensiunea unității pentru unitatea specială „COMPACT”.

en: Changing the name of a root or swap partition will prevent Linux from recognising it as such.
ro: Schimbarea numelui unei partiții rădăcină sau de swap va împiedica ca Linux să o recunoască ca atare.

en: Checksum is wrong, indicating the partition table is corrupt.
ro: Suma de verificare este greșită, indicând faptul că tabelul de partiții este corupt.

en: Cluster start delta = %d, which is not a multiple of the cluster size %d.
ro: Clusterul începe la delta = %d, care nu este un multiplu al dimensiunii clusterului %d.

en: Conflicting partition map entry sizes!  Entry 1 says it is %d, but entry %d says it is %d!
ro: Dimensiuni în conflict ale intrărilor din harta partițiilor!  Intrarea 1 spune că aceasta este de %d, dar intrarea %d spune că este de %d!

en: Copyright (C) 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    This program is free software, covered by the GNU General Public License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ro: Copyright © 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    Acest program e software liber, distribuit sub Licența publică generală GNU. 
    
    Acest program este distribuit cu speranța că va fi folositor, dar FĂRĂ NICI
    O GARANȚIE; chiar şi fără garanția implicită de VÂNZARE sau POTRIVIRE
    PENTRU UN SCOP ANUME.  Vedeți Licența Publică Generală GNU (GNU GPL)
    pentru detalii suplimentare.

en: Corrupted Sun disk label detected.
ro: S-a detectat o etichetă coruptă a discului Sun.

en: Could not cache the file system in memory.
ro: Nu s-a putut stoca în memoria tampon sistemul de fișiere.

en: Could not detect file system.
ro: Nu s-a putut detecta sistemul de fișiere.

en: Could not determine physical sector size for %s.
    Using the logical sector size (%lld).
ro: Nu s-a putut determina dimensiunea fizică a sectorului pentru %s.
    Se utilizează dimensiunea logică a sectorului (%lld).

en: Could not determine sector size for %s: %s.
    Using the default sector size (%lld).
ro: Nu s-a putut determina dimensiunea sectorului pentru %s: %s.
    Se utilizează dimensiunea implicită a sectorului (%lld).

en: Could not find sector %lli of HFS file with CNID %X.
ro: Nu s-a putut găsi sectorul %lli al fișierului HFS cu CNID %X.

en: Could not find sector %lli of HFS+ file with CNID %X.
ro: Nu s-a putut găsi sectorul %lli al fișierului HFS+ cu CNID %X.

en: Could not get identity of device %s - %s
ro: Nu se poate obține identificarea dispozitivului %s - %s

en: Could not read VTOC FMT1 DSCB.
ro: Nu s-a putut citi VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT4 DSCB.
ro: Nu s-a putut citi VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT5 DSCB.
ro: Nu s-a putut citi VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT7 DSCB.
ro: Nu s-a putut citi VTOC FMT7 DSCB.

en: Could not read VTOC labels.
ro: Nu s-au putut citi etichetele VTOC.

en: Could not read volume label.
ro: Nu s-a putut citi eticheta de volum.

en: Could not retrieve API version.
ro: Nu s-a putut obține versiunea API.

en: Could not retrieve blocksize information.
ro: Nu s-au putut obține informații despre dimensiunea blocului.

en: Could not retrieve disk geometry information.
ro: Nu s-au putut obține informațiile despre geometria discului.

en: Could not retrieve disk size.
ro: Nu s-a putut obține dimensiunea discului.

en: Could not stat device %s - %s.
ro: Nu s-a putut stabili starea dispozitivului %s - %s.

en: Could not update the extent cache for HFS file with CNID %X.
ro: Nu s-a putut actualiza memoria tampon a extinderii pentru fișierul HFS cu CNID %X.

en: Could not update the extent cache for HFS+ file with CNID %X.
ro: Nu s-a putut actualiza memoria tampon a extinderii pentru fișierul HFS+ cu CNID %X.

en: Could not write VTOC FMT1 DSCB.
ro: Nu s-a putut scrie VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT4 DSCB.
ro: Nu s-a putut scrie VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT5 DSCB.
ro: Nu s-a putut scrie VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT7 DSCB.
ro: Nu s-a putut scrie VTOC FMT7 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT9 DSCB.
ro: Nu s-a putut scrie VTOC FMT9 DSCB.

en: Could not write VTOC labels.
ro: Nu s-au putut scrie etichetele VTOC.

en: Could not write volume label.
ro: Nu s-a putut scrie eticheta de volum.

en: DAC960 RAID controller
ro: Controlor RAID DAC960

en: DEVICE is usually /dev/hda or /dev/sda
ro: DISPOZITIV este de obicei  /dev/hda or /dev/sda

en: Data relocation has failed.
ro: Mutarea datelor a eșuat.

en: Data relocation left some data at the end of the volume.
ro: Mutarea datelor a lăsat câteva date la sfârșitul volumului.

en: Data relocation left some data in the end of the volume.
ro: Mutarea datelor a lăsat câteva date la sfârșitul volumului.

en: Device %s has multiple (%d) logical sectors per physical sector.
    GNU Parted supports this EXPERIMENTALLY for some special disk label/file system combinations, e.g. GPT and ext2/3.
    Please consult the web site for up-to-date information.
ro: Dispozitivul %s are mai multe (%d) sectoare logice per sector fizic.
    GNU Parted suportă acest lucru EXPERIMENTAL pentru unele combinații speciale de etichete de disc/sistem de fișiere, de exp. GPT și ext2/3.
    Consultați site-ul web pentru informații actualizate.

en: Device verification failed
ro: Verificarea dispozitivului a eșuat

en: Disk %s: %s
ro: Disc %s: %s

en: Disk Flags: %s
ro: Fanioane disc: %s

en: Disk Image
ro: Imaginea discului

en: Disk geometry does not match a DASD device of type 3390.
ro: Geometria discului nu corespunde unui dispozitiv DASD de tip 3390.

en: Disk is in use
ro: Discul este în uz

en: END is disk location, such as 4GB or 10%.  Negative value counts from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
ro: SFÂRȘIT este locația discului, cum ar fi 4GB sau 10%. Valoarea negativă se calculează de la sfârșitul discului. De exemplu, -1s specifică exact ultimul sector.

en: End
ro: Sfârşit

en: End?
ro: Termină(până unde)?

en: Error
ro: Eroare

en: Error fsyncing/closing %s: %s
ro: Eroare la sincronizarea sau închiderea fișierelor %s: %s

en: Error informing the kernel about modifications to partition %s -- %s.  This means Linux won't know about any changes you made to %s until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
ro: Eroare la informarea nucleului despre modificările făcute partiției %s -- %s.  Aceasta înseamnă că Linux nu va ști nimic despre schimbările pe care le-ați făcut lui %s până când nu reporniți -- așa că n-ar trebui să îl montați sau să îl folosiți în vreun fel înainte de a repornii.

en: Error initialising SCSI device %s - %s
ro: Eroare la inițializarea dispozitivului SCSI %s - %s

en: Error opening %s: %s
ro: Eroare la deschiderea %s: %s

en: Error while writing the allocation file.
ro: Eroare în timpul scrierii fișierului de alocare.

en: Error while writing the compatibility part of the allocation file.
ro: Eroare în timpul scrierii părții de compatibilitate a fișierului de alocare.

en: Error writing to the root directory.
ro: Eroare la scrierea în directorul rădăcină.

en: Expecting a disk label type.
ro: Se așteaptă un tip de etichetă de disc.

en: Expecting a file system type.
ro: Se așteaptă un tip de sistem de fișiere.

en: Expecting a partition number.
ro: Se așteaptă un număr de partiție.

en: Expecting a partition type.
ro: Se așteaptă un tip de partiție.

en: Extended partitions cannot be hidden on msdos disk labels.
ro: Partițiile extinse nu pot fi ascunse pe etichetele discurilor msdos.

en: Extended partitions cannot be recovery partitions on msdos disk labels.
ro: Partițiile extinse nu pot fi partiții de recuperare pe etichetele de disc msdos.

en: FAT %d media %x doesn't match the boot sector's media %x.  You should probably run scandisk.
ro: Tipul de FAT %d din suportul media %x nu se potrivește cu sectoarele de pornire ale suportului media %x.  Probabil ar trebui să rulați scandisk.

en: FAT boot sector says clusters are 0 sectors.  This is weird.
ro: Sectorul de pornire FAT spune că, clusterele au 0 sectoare.  Acest lucru este ciudat.

en: FAT boot sector says logical sector size is 0.  This is weird.
ro: Sectorul de pornire FAT spune că dimensiunea sectorului logic este 0.  Acest lucru este ciudat.

en: FAT boot sector says there are no FAT tables.  This is weird.
ro: Sectorul de pornire FAT spune că nu există tabele FAT.  Acest lucru este ciudat.

en: FLAG is one of:
ro: FANION este unul dintre:

en: FS-TYPE is one of:
ro: TIP-SF este unul dintre:

en: Failed to write partition block at %d.
ro: Nu s-a putut scrie blocul de partiții la %d.

en: Fatal
ro: Fatală

en: Fatal error
ro: Eroare fatală

en: File system
ro: Sistem de fișiere

en: File system doesn't have expected sizes for Windows to like it.  Cluster size is %dk (%dk expected); number of clusters is %d (%d expected); size of FATs is %d sectors (%d expected).
ro: Sistemul de fișiere nu are dimensiunea așteptată pentru a fi compatibil cu Windows.  Dimensiunea clusterului este %dk (se așteaptă %dk); numărul de clustere este %d (se așteaptă %d); dimensiunea FAT-urilor este de %d sectoare (se așteaptă %d).

en: File system has an invalid cluster size for a FAT file system.
ro: Sistemul de fișiere are o dimensiune de cluster nevalidă pentru un sistem de fișiere FAT.

en: File system has an invalid number of FATs.
ro: Sistemul de fișiere are un număr nevalid de tabele FAT.

en: File system has an invalid number of reserved sectors for a FAT file system.
ro: Sistemul de fișiere are un număr nevalid de sectoare rezervate pentru un sistem de fișiere FAT.

en: File system has an invalid sector size for a FAT file system.
ro: Sistemul de fișiere are o dimensiune de sector nevalidă pentru un sistem de fișiere FAT.

en: File system has an invalid signature for a FAT file system.
ro: Sistemul de fișiere are o semnătură nevalidă pentru un sistem de fișiere FAT.

en: File system is FAT12, which is unsupported.
ro: Sistemul de fișiere este FAT12, care nu este suportat.

en: File system is reporting the free space as %d clusters, not %d clusters.
ro: Sistemul de fișiere raportează spațiul liber ca fiind %d (de) clustere, nu %d (de) clustere.

en: File system type?
ro: Tipul sistemului de fișiere?

en: Fix
ro: Reparare

en: Flag to Invert?
ro: Fanion pentru inversare?

en: Flags
ro: Fanioane

en: Free Space
ro: Spațiu liber

en: GNU Parted cannot resize this partition to this size.  We're working on it!
ro: GNU Parted, nu poate redimensiona această partiție, la această dimensiune. Lucrăm pentru a rezolva această problemă!

en: GNU Parted was miscompiled: the FAT boot sector should be 512 bytes.  FAT support will be disabled.
ro: GNU Parted a fost compilat greșit: sectorul de pornire FAT ar trebui să aibă 512 octeți.  Suportul FAT va fi dezactivat.

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general pentru utilizarea software-ului GNU: <%s>

en: Generic IDE
ro: IDE generic

en: Generic SD/MMC Storage Card
ro: Card de stocare SD/MMC generic

en: I2O Controller
ro: Controlor I2O

en: IBM S390 DASD drive
ro: unitate IBM S390 DASD

en: IBM iSeries Virtual DASD
ro: DASD Virtual IBM iSeries

en: ICD entries can't contain extended or logical partitions.
ro: Intrările ICD nu pot conține partiții logice sau extinse.

en: If you convert to FAT16, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).
ro: Dacă convertiți la FAT16 și MS Windows este instalat pe această partiție, atunci va trebui să reinstalați încărcătorul de pornire MS Windows.  Dacă doriți să faceți acest lucru, ar trebui să consultați manualul Parted (sau manualul distribuției dvs.).

en: If you convert to FAT32, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).  Also, converting to FAT32 will make the file system unreadable by MS DOS, MS Windows 95a, and MS Windows NT.
ro: Dacă convertiți la FAT32 și MS Windows este instalat pe această partiție, atunci va trebui să reinstalați încărcătorul de pornire MS Windows.  Dacă doriți să faceți acest lucru, ar trebui să consultați manualul Parted (sau manualul distribuției dvs.).  De asemenea, conversia la FAT32 va face ca sistemul de fișiere să nu fie citit de MS DOS, MS Windows 95a și MS Windows NT.

en: If you leave your file system as FAT16, then you will have no problems.
ro: Dacă lăsați sistemul de fișiere ca FAT16, atunci nu veți avea probleme.

en: If you leave your file system as FAT32, then you will not introduce any new problems.
ro: Dacă lăsați sistemul de fișiere ca FAT32, atunci nu veți introduce probleme noi.

en: Ignore
ro: Ignorare

en: Incorrect magic values in the journal header.
ro: Valori magice incorecte în antetul jurnalului.

en: Inform the operating system about partition table changes.
    
      -d, --dry-run    do not actually inform the operating system
      -s, --summary    print a summary of contents
      -h, --help       display this help and exit
      -v, --version    output version information and exit
ro: Informează sistemul de operare despre modificările tabelului de partiții.
    
      -d, --dry-run    nu informează sistemul de operare asupra modificărilor efectuate
      -s, --summary    imprimă un rezumat al conținutului modificărilor efectuate
      -h, --help       afișează acest ajutor și iese
      -v, --version    afișează informațiile despre versiune și iese

en: Information
ro: Informaţii

en: Invalid VTOC.
ro: VTOC nevalid.

en: Invalid back reference
ro: Referință precedentă nevalidă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere nevalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid number.
ro: Număr nevalid.

en: Invalid partition table - recursive partition on %s.
ro: Tabel de partiții nevalid - partiție recursivă pe %s.

en: Invalid partition table on %s -- wrong signature %x.
ro: Tabel de partiții nevalid pe %s -- semnătură greșită %x.

en: Invalid partition table on %s.
ro: Tabel de partiții nevalid pe %s.

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă, nevalidă

en: Invalid range end
ro: Final de interval nevalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid signature %x for Mac disk labels.
ro: Semnătură nevalidă %x pentru etichetele de disc pentru Mac.

en: Invalid size of a transaction block while replaying the journal (%i bytes).
ro: Dimensiune nevalidă a unui bloc de tranzacții în timpul reluării jurnalului (%i octeți).

en: It seems there is an error in the HFS wrapper: the bad blocks file doesn't contain the embedded HFS+ volume.
ro: Se pare că există o eroare în pachetul HFS: fișierul cu blocuri defectuoase nu conține volumul HFS+ încorporat.

en: Journal offset or size is not multiple of the sector size.
ro: Decalajul sau dimensiunea jurnalului nu este un multiplu al dimensiunii sectorului.

en: Journal size mismatch between journal info block and journal header.
ro: Dimensiunea jurnalului nu este aceeași în blocul de informații din jurnal și în antetul jurnalului.

en: Journal stored outside of the volume are not supported.  Try to deactivate the journal and run Parted again.
ro: Jurnalele stocate în afara volumului nu sunt suportate.  Încercați să dezactivați jurnalul și rulați din nou Parted.

en: LABEL-TYPE is one of:
ro: TIP-ETICHETĂ este unul dintre:

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau mai nouă <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: Linux Software RAID Array
ro: Setul de software RAID pentru Linux

en: Linux device-mapper (%s)
ro: Cartograf de dispozitive Linux (%s)

en: Loopback device
ro: Dispozitiv de buclă

en: Memory allocation failed
ro: Alocarea memoriei a eșuat

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: NAME is any word you want
ro: NUME este orice cuvânt pe care îl doriți

en: NUMBER is the partition number used by Linux.  On MS-DOS disk labels, the primary partitions number from 1 to 4, logical partitions from 5 onwards.
ro: NUMĂR este numărul partiției folosit de Linux.  Pe etichetele discurilor MS-DOS, partițiile primare sunt numărate de la 1 la 4, partițiile logice de la 5 încolo.

en: NVDIMM Device
ro: Dispozitiv NVDIMM

en: NVMe Device
ro: Dispozitiv NVMe

en: Name
ro: Nume

en: New device?
ro: Dispozitiv nou?

en: New disk label type?
ro: Nou tip de etichetă de disc?

en: New state?
ro: Stare nouă?

en: No
ro: Nu

en: No Implementation
ro: Neimplementat

en: No data partition found in the ARS at sector %lli.
ro: Nu a fost găsită nicio partiție de date în ARS la sectorul %lli.

en: No device found
ro: Nu a fost găsit niciun dispozitiv

en: No flags supported
ro: Nu sunt suportate fanioane

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: No previous regular expression
ro: Nici o expresie regulată anterioară

en: No room at sector %lli to store ARS of logical partition %d.
ro: Nu există spațiu în sectorul %lli pentru a stoca ARS-ul partiției logice %d.

en: No room at sector %lli to store ARS.
ro: Nu există spațiu în sectorul %lli pentru a stoca ARS.

en: No room at sector %lli to store BSL.
ro: Nu există spațiu în sectorul %lli pentru a stoca BSL.

en: No room for partition info.
ro: Nu există spațiu pentru informații despre partiții.

en: No room for volume label.
ro: Nu există spațiu pentru eticheta de volum.

en: No valid HFS[+X] signature has been found while opening.
ro: Nu a fost găsită nicio semnătură HFS[+X] validă în timpul deschiderii.

en: No valid partition map found.
ro: Nu a fost găsită nici o hartă de partiție validă.

en: Not all of the space available to %s appears to be used, you can fix the GPT to use all of the space (an extra %llu blocks) or continue with the current setting?
ro: Nu tot spațiul disponibil pentru %s pare să fie folosit; puteți repara GPT-ul pentru a utiliza tot spațiul (%llu blocuri suplimentare) sau, puteți continua cu setarea curentă!  Ce decideți?

en: Number
ro: Număr

en: OK
ro: Ok

en: OPTIONs:
ro: OPȚIUNI:

en: Only logical partitions can be a boot file.
ro: Doar partițiile logice pot fi un fișier de pornire.

en: Only primary partitions can be root partitions.
ro: Doar partițiile primare pot fi partiții rădăcină.

en: Only primary partitions can be swap partitions.
ro: Doar partițiile primare pot fi partiții swap.

en: Out of memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: PART-TYPE is one of: primary, logical, extended
ro: TIP-PARTIȚIE este una dintre: primară, logică, extinsă

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Parted can't resize partitions managed by Windows Dynamic Disk.
ro: Parted nu poate redimensiona partițiile gestionate de Windows Dynamic Disk.

en: Parted can't use HFS file systems on disks with a sector size not equal to %d bytes.
ro: Parted nu poate utiliza sisteme de fișiere HFS pe discuri cu o dimensiune a sectorului care nu este egală cu %d octeți.

en: Partition %d has an invalid length of 0 bytes!
ro: Partiția %d are o lungime nevalidă de 0 octeți!

en: Partition %d has an invalid signature %x.
ro: Partiția %d are o semnătură nevalidă %x.

en: Partition %d is %s, but the file system is %s.
ro: Partiția %d este %s, dar sistemul de fișiere este %s.

en: Partition %d isn't aligned to cylinder boundaries.  This is still unsupported.
ro: Partiția %d nu este aliniată la limitele cilindrului.  Acest lucru este încă neacceptat.

en: Partition %s is being used. Are you sure you want to continue?
ro: Partiția %s este utilizată. Sigur doriți să continuați?

en: Partition Table: %s
ro: Tabel de partiții: %s

en: Partition doesn't exist.
ro: Partiția nu există.

en: Partition map has no partition map entry!
ro: Harta partiției nu are nicio intrare în harta de partiții!

en: Partition name?
ro: Numele partiției?

en: Partition number?
ro: Numărul partiției?

en: Partition too big/small for a %s file system.
ro: Partiție prea mică/mare pentru un sistem de fișiere %s.

en: Partition type?
ro: Tipul partiției?

en: Partition(s) %s on %s have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use.  As a result, the old partition(s) will remain in use.  You should reboot now before making further changes.
ro: Partițiile %s pe %s au fost scrise, dar nu am reușit să informăm nucleul cu privire la modificare, probabil pentru că aceasta/ele sunt în uz.  Ca rezultat, vechea partiție va(vechile partiții vor) rămâne în uz.  Ar trebui să reporniți acum înainte de a face alte modificări.

en: Partition(s) on %s are being used.
ro: Partiția(ile) de pe %s este(sunt) utilizată(e).

en: Premature end of regular expression
ro: Final prematur al expresiei regulate

en: Promise SX8 SATA Device
ro: Dispozitiv Promise SX8 SATA

en: RAM Drive
ro: Unitate RAM

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați %s erori la: %s

en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile la: %s

en: Resizing the HFS+ volume has failed.
ro: Redimensionarea volumului HFS+ a eșuat.

en: Retry
ro: Reîncercați

en: START and END are disk locations, such as 4GB or 10%.  Negative values count from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
ro: START și SFÂRȘIT sunt locații de disc, cum ar fi 4GB sau 10%.  Valorile negative sunt calculate de la sfârșitul discului.  De exemplu, -1s specifică exact ultimul sector.

en: STATE is one of: on, off
ro: STARE este una dintre: on, off

en: Sector size (logical/physical): %lldB/%lldB
ro: Dimensiunea sectorului (logică/fizică): %lldB/%lldB

en: Shrinking a partition can cause data loss, are you sure you want to continue?
ro: Micșorarea unei partiții poate provoca pierderi de date; sunteți sigur că doriți să continuați?

en: Size
ro: Dimensiune

en: Some header fields are not multiple of the sector size.
ro: Unele câmpuri din antet nu sunt multipli ai dimensiunii sectorului.

en: Sorry, HFS cannot be resized that way yet.
ro: Ne pare rău, HFS nu poate fi redimensionat încă în acest fel.

en: Sorry, HFS+ cannot be resized that way yet.
ro: Ne pare rău, HFS+ nu poate fi redimensionat încă în acest fel.

en: Start?
ro: Începe(de unde)?

en: Success
ro: Succes

en: Sun disk label is full.
ro: Eticheta discului Sun este plină.

en: Support for adding partitions to AIX disk labels is not implemented yet.
ro: Suportul pentru adăugarea de partiții la etichetele discurilor AIX nu este încă implementat.

en: Support for duplicating partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
ro: Suportul pentru duplicarea partițiilor în etichetele discurilor AIX nu este încă implementat.

en: Support for reading AIX disk labels is is not implemented yet.
ro: Suportul pentru citirea etichetelor discurilor AIX nu este încă implementat.

en: Support for setting flags in AIX disk labels is not implemented yet.
ro: Suportul pentru configurarea fanioanelor în etichetele discurilor AIX nu este încă implementat.

en: Support for setting system type of partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
ro: Suportul pentru configurarea tipului de sistem de partiții în etichetele discurilor AIX nu este încă implementat.

en: Support for writing AIX disk labels is is not implemented yet.
ro: Suportul pentru scrierea etichetelor de disc AIX nu este încă implementat.

en: Syntax error in config file
ro: Eroare de sintaxă în fișierul de configurare

en: The FATs don't match.  If you don't know what this means, then select cancel, run scandisk on the file system, and then come back.
ro: Tabelele FAT nu se potrivesc. Dacă nu știți ce înseamnă acest lucru, selectați «Anulare», rulați scandisk pe sistemul de fișiere și apoi reveniți.

en: The Whole Disk partition is the only available one left.  Generally, it is not a good idea to overwrite this partition with a real one.  Solaris may not be able to boot without it, and SILO (the sparc boot loader) appreciates it as well.
ro: Partiția «Whole Disk» este singura disponibilă rămasă.  În general, nu este o idee bună să suprascrieți această partiție cu una reală.  Este posibil ca Solaris să nu poată porni fără ea, iar SILO (încărcătorul de pornire sparc) o folosește, de asemenea.

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
ro: Tabelul GPT de rezervă este corupt, dar principalul pare să fie corect, așa că va fi folosit.

en: The backup GPT table is not at the end of the disk, as it should be.  Fix, by moving the backup to the end (and removing the old backup)?
ro: Tabelul GPT de rezervă nu se află la sfârșitul discului, așa cum ar trebui să fie.  Remediați, prin mutarea copiei de rezervă la sfârșitul discului (și eliminând copia de rezervă veche)?

en: The current API version '%d' doesn't match dasd driver API version '%d'!
ro: Versiunea actuală a API „%d” nu se potrivește cu versiunea API a driver-ului dasd „%d”!

en: The data region doesn't start at the start of the partition.
ro: Regiunea de date nu începe la începutul partiției.

en: The device %s is so small that it cannot possibly store a file system or partition table.  Perhaps you selected the wrong device?
ro: Dispozitivul %s este atât de mic încât nu poate stoca un sistem de fișiere sau un tabel de partiții. Este posibil să fi selectat dispozitivul greșit?

en: The disk CHS geometry (%d,%d,%d) reported by the operating system does not match the geometry stored on the disk label (%d,%d,%d).
ro: Geometria CCS(CHS în engleză) a discului (%d,%d,%d) raportată de sistemul de operare nu se potrivește cu geometria stocată pe eticheta discului (%d,%d,%d).

en: The disk has %d cylinders, which is greater than the maximum of 65536.
ro: Discul are %d cilindri, ceea ce este mai mult decât maximul de 65536.

en: The disk label describes a disk bigger than %s.
ro: Eticheta discului descrie un disc mai mare de %s.

en: The driver descriptor says the physical block size is %d bytes, but Linux says it is %d bytes.
ro: Descriptorul de driver spune că dimensiunea fizică a blocului este %d de octeți, dar Linux spune că este %d de octeți.

en: The entry of the next logical ARS is not of type XGM in ARS at sector %lli.
ro: Intrarea următorului ARS logic nu este de tip XGM în ARS la sectorul %lli.

en: The existing disk label on %s will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do you want to continue?
ro: Eticheta de disc existentă pe %s va fi distrusă și toate datele de pe acest disc se vor pierde. Doriți să continuați?

en: The extents overflow file should not contain its own extents!  You should check the file system.
ro: Fișierul „extents overflow” nu trebuie să conțină propriile „extents”!  Ar trebui să verificați sistemul de fișiere.

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT16.
ro: Sistemul de fișiere poate fi redimensionat la această dimensiune numai prin conversia la FAT16.

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT32.
ro: Sistemul de fișiere poate fi redimensionat la această dimensiune numai prin conversia la FAT32.

en: The file system contains errors.
ro: Sistemul de fișiere conține erori.

en: The file system is bigger than its volume!
ro: Sistemul de fișiere este mai mare decât volumul său!

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).
ro: Geometria CCS(CHS) a sistemului de fișiere este (%d, %d, %d), care este nevalidă.  Geometria CCS(CHS) a tabelului de partiții este (%d, %d, %d).

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).  If you select Ignore, the file system's CHS geometry will be left unchanged.  If you select Fix, the file system's CHS geometry will be set to match the partition table's CHS geometry.
ro: Geometria CCS(CHS) a sistemului de fișiere este (%d, %d, %d), care este nevalidă.  Geometria CCS(CHS) a tabelului de partiții este (%d, %d, %d).  Dacă selectați «Ignorare», geometria CCS(CHS) a sistemului de fișiere va rămâne neschimbată.  Dacă selectați «Reparare», geometria CCS(CHS) a sistemului de fișiere va fi setată pentru a se potrivi cu geometria CCS(CHS) a tabelului de partiții.

en: The format of the GPT partition table is version %x, which is newer than what Parted can recognise.  Please report this!
ro: Formatul tabelului de partiții GPT este versiunea %x, care este mai nouă decât ceea ce Parted poate recunoaște.  Vă rugăm să raportați acest lucru!

en: The information sector has the wrong signature (%x).  Select cancel for now, and send in a bug report.  If you're desperate, it's probably safe to ignore.
ro: Sectorul de informații are o semnătură greșită (%x).  Pentru moment, alegeți «Anulare» și trimiteți un raport de eroare la <bug-parted@gnu.org>.  Dacă sunteți cu adevărat disperat, probabil că este sigur să alegeți «Ignorare».

en: The journal is not empty.  Parted must replay the transactions before opening the file system.  This will modify the file system.
ro: Jurnalul nu este gol.  Parted trebuie să reia tranzacțiile înainte de a deschide sistemul de fișiere.  Acest lucru va modifica sistemul de fișiere.

en: The location %s is outside of the device %s.
ro: Locația %s se află în afara dispozitivului %s.

en: The main AHDI table has been filled with all partitions but the ICD table is not empty so more partitions of unknown size and position will be detected by ICD compatible software.  Do you want to invalidate the ICD table?
ro: Tabelul AHDI principal a fost completat cu toate partițiile, dar tabelul ICD nu este gol, așa că mai multe partiții de dimensiune și poziție necunoscute vor fi detectate de software-ul compatibil ICD.  Doriți să invalidați tabelul ICD?

en: The maximum head value is %d.
ro: Numărul maxim de capete este de %d.

en: The maximum sector value is %d.
ro: Valoarea maximă a sectorului este %d.

en: The partition table of DASD-LDL device cannot be changed.
ro: Tabelul de partiții al dispozitivului DASD-LDL nu poate fi modificat.

en: The partition's boot region doesn't occupy the entire partition.
ro: Regiunea de pornire a partiției nu ocupă întreaga partiție.

en: The partition's data region doesn't occupy the entire partition.
ro: Regiunea de date a partiției nu ocupă întreaga partiție.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
ro: Tabelul GPT principal este corupt, dar copia de rezervă pare să fie corectă, așa că va fi folosit acesta.

en: The resize command has been removed in parted 3.0
ro: Comanda „resize” a fost eliminată în parted 3.0

en: The resize command was removed in parted 3.0
ro: Comanda „resize” a fost eliminată în parted 3.0

en: The resulting partition is not properly aligned for best performance: %s
ro: Partiția rezultată nu este aliniată corect pentru o performanță optimă: %s

en: The sector count that is stored in the partition table does not correspond to the size of your device.  Do you want to fix the partition table?
ro: Numărul de sectoare care este stocat în tabelul de partiții nu corespunde cu dimensiunea dispozitivului dvs.  Doriți să remediați tabelul de partiții?

en: The sector size stored in the journal is not 512 bytes.  Parted only supports 512 bytes length sectors.
ro: Dimensiunea sectorului stocat în jurnal nu este de 512 octeți.  Parted acceptă numai sectoare cu lungimea de 512 octeți.

en: The specified device is not a valid DASD device
ro: Dispozitivul specificat nu este un dispozitiv DASD valid

en: The volume header or the master directory block has changed while replaying the journal.  You should restart Parted.
ro: Antetul volumului sau blocul directorului principal, s-a modificat în timpul reluării jurnalului.  Ar trebui să reporniți Parted.

en: There are no possible configurations for this FAT type.
ro: Nu există configurații posibile pentru acest tip de FAT.

en: There doesn't seem to be an Atari partition table on this disk (%s), or it is corrupted.
ro: Nu pare să existe un tabel de partiții Atari pe acest disc (%s), sau acesta este corupt.

en: There were remaining partitions after filling the main AHDI table.
ro: Au mai rămas partiții după completarea tabelului principal AHDI.

en: There were remaining partitions after filling the tables.
ro: Au mai rămas partiții după completarea tabelelor.

en: There's not enough room in the root directory for all of the files.  Either cancel, or ignore to lose the files.
ro: Nu există suficient spațiu în directorul rădăcină pentru toate fișierele.  Fie anulați, fie ignorați pentru și veți pierde fișierele.

en: This HFS volume has no catalog file.  This is very unusual!
ro: Acest volum HFS nu are fișier de catalog. Acest lucru este foarte neobișnuit!

en: This HFS volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
ro: Acest volum HFS nu are un fișier „extents overflow”.  Acest lucru este destul de neobișnuit!

en: This HFS+ volume has no catalog file.  This is very unusual!
ro: Acest volum HFS+ nu are fișier de catalog.  Acest lucru este foarte neobișnuit!

en: This HFS+ volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
ro: Acest volum HFS+ nu are un fișier „extents overflow”.  Acest lucru este destul de neobișnuit!

en: This command does not make sense in non-interactive mode.
ro: Această comandă nu are sens în modul neinteractiv.

en: This is not a real %s check.  This is going to extract special low level files for debugging purposes.
ro: Aceasta nu este o verificare reală %s.  Aceasta va extrage fișiere speciale de nivel scăzut pentru scopuri de depanare.

en: This libparted doesn't have write support for %s.  Perhaps it was compiled read-only.
ro: Această bibliotecă libparted nu are suport pentru %s.  Probabil că a fost compilată ca numai-citire.

en: Too many Atari partitions detected.  Maybe there is a loop in the XGM linked list.  Aborting.
ro: Au fost detectate prea multe partiții Atari.  Poate că există o buclă în lista conexă XGM.  Se renunță.

en: Too many primary partitions
ro: Prea multe partiții primare

en: Too many primary partitions.
ro: Prea multe partiții primare.

en: Trailing backslash
ro: Bara inversă la sfârșit

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Trying to move an extent from block 0x%X to block 0x%X, but another one already exists at this position.  This should not happen!
ro: Se încearcă mutarea unei extensii de la blocul 0x%X la blocul 0x%X, dar există deja una în această poziție. Acest lucru nu ar trebui să se întâmple!

en: Trying to read HFS file with CNID %X behind EOF.
ro: Se încearcă să se citească fișierul HFS cu CNID %X după sfârșitul fișierului.

en: Trying to read HFS+ file with CNID %X behind EOF.
ro: Se încearcă să se citească fișierul HFS+ cu CNID %X după sfârșitul fișierului.

en: Trying to register an extent starting at block 0x%X, but another one already exists at this position.  You should check the file system!
ro: Se încearcă înregistrarea unei extensii care să înceapă de la blocul 0x% X, dar există deja una în această poziție. Ar trebui să verificați sistemul de fișiere!

en: Trying to write HFS file with CNID %X behind EOF.
ro: Se încearcă să se scrie fișierul HFS cu CNID %X după sfârșitul fișierului.

en: Trying to write HFS+ file with CNID %X behind EOF.
ro: Se încearcă să se scrie fișierul HFS+ cu CNID %X după sfârșitul fișierului.

en: Type
ro: Tip

en: UNIT is one of:
ro: UNITATEA este una dintre:

en: Unable to allocate a bsd disklabel slot.
ro: Nu se poate aloca un slot pentru etichetă de disc bsd.

en: Unable to allocate a dasd disklabel slot
ro: Nu se poate aloca un slot pentru etichetă de disc dasd

en: Unable to allocate a partition number.
ro: Nu se poate aloca un număr de partiție.

en: Unable to determine geometry of file/device %s.  You should not use Parted unless you REALLY know what you're doing!
ro: Nu se poate determina geometria fișierului/dispozitivului %s.  Nu trebuie să utilizați Parted decât dacă știți cu ADEVĂRAT ce faceți!

en: Unable to determine the dm type of %s.
ro: Nu se poate determina tipul administratorului de disc %s.

en: Unable to determine the size of %s (%s).
ro: Nu se poate determina dimensiunea lui %s (%s).

en: Unable to determine the start and length of %s.
ro: Nu se pot determina începutul și lungimea lui %s.

en: Unable to open %s read-write (%s).  %s has been opened read-only.
ro: Nu se poate deschide %s pentru citire-scriere (%s).  %s a fost deschis ca numai-citire.

en: Unable to open %s.
ro: Nu se poate deschide %s.

en: Unable to probe store.
ro: Nu se poate explora stocarea.

en: Unable to satisfy all constraints on the partition.
ro: Nu se pot satisface toate constrângerile asupra partiției.

en: Unit?
ro: Unitate?

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown disk flag, %d.
ro: Fanion de disc necunoscut, %d.

en: Unknown file system type "%s".
ro: Tip de sistem de fișiere necunoscut "%s".

en: Unknown partition flag, %d.
ro: Fanion de partiție necunoscut, %d.

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Unrecognised new style linux swap signature '%10s'.
ro: Semnătură a spațiului memoriei de interschimb(swap) în stilul linux nou nerecunoscută „%10s”.

en: Unrecognised old style linux swap signature '%10s'.
ro: Semnătură a spațiului memoriei de interschimb(swap) în stilul linux vechi nerecunoscută „%10s”.

en: Unrecognised swsusp linux swap signature '%9s'.
ro: Semnătură a spațiului memoriei de interschimb(swap) linux pentru comutarea suspendării(swsusp), nerecunoscută „%9s”.

en: Unsupported disk format
ro: Format de disc neacceptat

en: Unsupported disk type
ro: Tip de disc neacceptat

en: Updating the HFS wrapper has failed.
ro: Actualizarea pachetului HFS a eșuat.

en: Usage: %s [-hlmsfv] [-a<align>] [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]]...]
ro: Utilizare: %s [-hlmsfv] [-a<align>] [DISPOZITIV [COMANDĂ [PARAMETRII]]...]

en: Usage: %s [OPTION] [DEVICE]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE] [DISPOZITIV]...

en: Usage: parted [OPTION]... [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]...]...]
    Apply COMMANDs with PARAMETERS to DEVICE.  If no COMMAND(s) are given, run in
    interactive mode.
ro: Utilizare: parted [OPȚIUNE]... {UNITATE [COMANDĂ [PARAMETRII]...]...]
    Aplică COMANDA cu PARAMETRII la UNITATE.  Dacă nu este dată nici o COMANDĂ,
    rulează în mod interactiv.

en: Use a smaller unit instead of a value < 1
ro: Utilizați o unitate mai mică de măsură în loc de o valoare < 1

en: User-Mode Linux UBD
ro: Modul utilizator Linux UBD

en: Using %s
ro: Se utilizează %s

en: VOLSER not found on device
ro: VOLSER nu a fost găsit pe dispozitiv

en: Valid arguments are:
ro: Argumentele valide sunt:

en: Version %d of HFS+ isn't supported.
ro: Versiunea %d de HFS+ nu este suportată.

en: Version %d of HFSX isn't supported.
ro: Versiunea %d de HFSX nu este suportată.

en: Virtio Block Device
ro: Dispozitiv de bloc Virtio

en: Volume label is corrupted
ro: Eticheta de volum este coruptă

en: WARNING: You are not superuser.  Watch out for permissions.
ro: AVERTISMENT: Nu sunteți superutilizator.  Atenție la permisiuni.

en: WARNING: the kernel failed to re-read the partition table on %s (%s).  As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
ro: AVERTISMENT: nucleul nu a reușit să recitească tabelul de partiții de pe %s (%s).  Ca rezultat, este posibil să nu reflecte toate modificările dvs. decât după repornire.

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning: failed to make translator go away on %s (%s). As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
ro: Avertisment: nu s-a putut face translatorul să termine pe %s (%s). Ca rezultat, este posibil să nu reflecte toate modificările dvs. decât după repornire.

en: Warning: unable to open %s (%s). As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
ro: Avertisment: nu se poate deschide %s (%s). Ca rezultat, este posibil să nu reflecte toate modificările dvs. decât după repornire.

en: Weird block size on device descriptor: %d bytes is not divisible by 512.
ro: Dimensiune de bloc ciudată pe descriptorul dispozitivului: %d octeți nu este divizibil cu 512.

en: Weird!  There are 2 partitions map entries!
ro: Ciudat!  Există 2 intrări în harta partiției!

en: Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
ro: Bine ați venit la GNU Parted!  Tastați „help” pentru a vedea o listă de comenzi.

en: Without arguments, 'print' displays the entire partition table. However with the following arguments it performs various other actions.
ro: Fără argumente, «print» afișează întregul tabel de partiţii.  Cu următoarele argumente arată informații mai specifice:

en: Would you like to use FAT32?
ro: Doriți să utilizați FAT32?

en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s și alții.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    și %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, și %s.

en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

en: Xen Virtual Block Device
ro: Dispozitiv de bloc virtual Xen

en: Yes
ro: Da

en: You can't use an extended XGM partition in ICD mode (more than %d primary partitions, if XGM is the first one it counts for two).
ro: Nu puteți folosi o partiție XGM extinsă în modul ICD (mai mult de %d partiții primare, dacă XGM este prima, aceasta contează pentru două).

en: You can't use more than %d primary partitions (ICD mode) if you use an extended XGM partition.  If XGM is the first partition it counts for two.
ro: Nu puteți utiliza mai mult de %d partiții primare (mod ICD) dacă utilizați o partiție XGM extinsă.  Dacă XGM este prima partiție, aceasta contează pentru două.

en: You may need to update /etc/fstab.
ro: Este posibil să fie nevoie să actualizați /etc/fstab.

en: You need %s of free disk space to shrink this partition to this size.  Currently, only %s is free.
ro: Aveți nevoie de %s spațiu liber pe disc pentru a micșora această partiție la această dimensiune.  În prezent, numai %s este liber.

en: You requested a partition from %s to %s (sectors %llu..%llu).
    The closest location we can manage is %s to %s (sectors %llu..%llu).%s
ro: Ați solicitat o partiție de la %s la %s (sectoare %llu..%llu).
    Cea mai apropiată locație pe care o puteți utiliza este %s la %s (sectoarele %llu..%llu).%s

en: You should reinstall your boot loader before rebooting.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
ro: Ar trebui să reinstalați încărcătorul de pornire înainte de a reporni.  Citiți secțiunea 4 din documentația utilizatorului Parted pentru mai multe informații.

en: ^[yY]
ro: ^[dDyY]

en: `
ro: „

en: align-check TYPE N                       check partition N for TYPE(min|opt) alignment
ro: align-check TIP N                        verifică partiția N pentru alinierea TIP(min|opt)

en: alignment for new partitions
ro: aliniere pentru partiții noi

en: alignment type(min/opt)
ro: tipul de aliniere (minimă/optimă)

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: boot
ro: de pornire

en: cannot create any more partitions
ro: nu se mai poate crea nici o partiție în plus

en: checking for bad blocks
ro: se verifică pentru blocuri defectuoase

en: cylinder_alignment
ro: aliniere_cilindru

en: desired alignment: minimum or optimal
ro: alinierea dorită: minimă sau optimă

en: device is too small for GPT
ro: dispozitivul este prea mic pentru GPT

en: disk_set FLAG STATE                      change the FLAG on selected device
ro: disk_set FANION STARE                    schimbă FANION(ul) de pe dispozitivul selectat

en: disk_toggle [FLAG]                       toggle the state of FLAG on selected device
ro: disk_toggle [FANION]                     comută starea FANION(ului) pe dispozitivul selectat

en: displays JSON output
ro: afișează ieșirea JSON

en: displays machine parseable output
ro: afișează ieșirea analizabilă a mașinii

en: displays the version
ro: afișează versiunea

en: displays this help message
ro: afișează acest mesaj de ajutor

en: extended
ro: extinsă

en: failed to set dvh partition name to %s:
    Only logical partitions (boot files) have a name.
ro: nu s-a putut stabili numele partiției dvh la %s:n
    Numai partițiile logice (fișierele de pornire) au un nume.

en: failed to translate partition name
ro: nu s-a putut traduce numele partiției

en: fat_table_alloc_cluster: no free clusters
ro: fat_table_alloc_cluster: nu există clustere libere

en: fat_table_get: cluster %ld outside file system
ro: fat_table_get: cluster %ld în afara sistemului de fișiere

en: fat_table_set: cluster %ld outside file system
ro: fat_table_set: cluster %ld în afara sistemului de fișiere

en: free
ro: liber

en: help [COMMAND]                           print general help, or help on COMMAND
ro: help [COMANDĂ]                           afișează informații de ajutor general, sau despre COMANDĂ

en: hidden
ro: ascunsă

en: in script mode, fix instead of abort when asked
ro: în modul script, remediați în loc să anulați atunci când vi se cere

en: invalid argument %s for %s
ro: argument nevalid %s pentru %s

en: invalid token: %s
ro: simbol nevalid: %s

en: ioctl() error
ro: eroare ioctl()

en: lists partition layout on all block devices
ro: enumeră etichetele partițiilor de pe toate dispozitivele bloc

en: logical
ro: logică

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: minimal
ro: minim

en: mklabel,mktable LABEL-TYPE               create a new disklabel (partition table)
ro: mklabel,mktable TIP-ETICHETĂ             creează o nouă etichetă de disc (tabel de partiții)

en: mkpart PART-TYPE [FS-TYPE] START END     make a partition
ro: mkpart TIP-PART [TIP-SF] START SFÂRȘIT   creează o partiție

en: name NUMBER NAME                         name partition NUMBER as NAME
ro: name NUMĂR NUME                          numește partiția NUMĂR ca NUME

en: never prompts for user intervention
ro: nu solicită niciodată intervenția utilizatorului

en: off
ro: oprit

en: on
ro: pornit

en: open error
ro: eroare la deschidere

en: opening of device failed
ro: deschiderea dispozitivului a eșuat

en: optimal
ro: optim

en: partition length of %jd sectors exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
ro: lungimea partiției cu %1$jd sectoare depășește maximul de %3$jd impus de tabelul de partiții %2$s

en: ped_device_new()  Unsupported device type
ro: ped_device_new() Tip de dispozitiv nesuportat

en: primary
ro: primară

en: primary partition table array CRC mismatch
ro: nepotrivire CRC a matricei de tabel de partiții primare

en: print [devices|free|list,all]            display the partition table, or available devices, or free space, or all found partitions
ro: print [devices|free|list,all]            afișează tabelul de partiții, dispozitivele disponibile,
                                                                spațiul liber sau toate partițiile găsite

en: quit                                     exit program
ro: quit                                     ieșire din program

en: read error
ro: eroare la citire

en: reading from device failed
ro: citirea de pe dispozitiv a eșuat

en: rescue START END                         rescue a lost partition near START and END
ro: rescue START SFÂRȘIT                     recuperează o partiție pierdută aflată între START și SFÂRȘIT

en: resizepart NUMBER END                    resize partition NUMBER
ro: resizepart NUMĂR SFÂRȘIT                 redimensionează partiția NUMĂR

en: resizing %s file systems is not supported
ro: redimensionarea sistemelor de fișiere %s nu este suportată

en: rm NUMBER                                delete partition NUMBER
ro: rm NUMĂR                                 șterge partiția NUMĂR

en: root
ro: rădăcină

en: searching for file systems
ro: se caută după sisteme de fișiere

en: seek error
ro: eroare în timpul căutării

en: seeking on device failed
ro: căutarea pe dispozitiv a eșuat

en: select DEVICE                            choose the device to edit
ro: select UNITATE                           alege unitatea de editat

en: set NUMBER FLAG STATE                    change the FLAG on partition NUMBER
ro: set NUMĂR FANION STARE                   schimbă FANION(ul) pe partiția NUMĂR

en: shrinking
ro: se micșorează

en: shrinking HFS wrapper
ro: se micșorează pachetul HFS

en: shrinking embedded HFS+ volume
ro: se micșorează volumul HFS+ încorporat

en: starting sector number, %jd exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
ro: numărul sectorului de pornire, %1$jd depășește maximul de %3$jd impus de tabelul de partiții %2$s

en: toggle [NUMBER [FLAG]]                   toggle the state of FLAG on partition NUMBER
ro: toggle [NUMĂR [FANION]]                  comută starea FANION(ului) pe partiția NUMĂR

en: unit UNIT                                set the default unit to UNIT
ro: unit UNITATE                             setează unitatea implicită ca UNITATE

en: unknown (malloc failed)
ro: necunoscută (malloc a eșuat, memorie disponibilă insuficientă)

en: version                                  display the version number and copyright information of GNU Parted
ro: version                                  afișează numărul versiunii și informațiile despre drepturile de autor ale GNU Parted

en: write error
ro: eroare de scriere

en: writing HFS Master Directory Block
ro: se scrie blocul directorului principal HFS

en: writing HFS+ Volume Header
ro: se scrie antetul volumului HFS+

en: writing to device failed
ro: scrierea pe dispozitiv a eșuat
